Jak przygotować się do terapii?
Zdarza się, że osoby, którzy przychodzą do terapeuty zaczynają swoją wizytę od słów „nie wiem od czego mam zacząć”. Korzystanie z usług psychologa jest coraz bardziej powszechne, ale jeszcze nie na tyle, aby w społeczeństwie utrwalił się schemat standardowej wizyty u terapeuty. Jeśli właśnie podjąłeś decyzję o tym, że chcesz skorzystać z pomocy terapeuty i umówiłeś się na wizytę, mam dla Ciebie kilka wskazówek jakie informacje możesz przygotować, aby terapeuta mógł Cię lepiej poznać:
-
Czego oczekuję od terapii/jakich efektów się spodziewam – jeśli decydujesz się na terapię, to na pewno z jakiegoś konkretnego powodu; najczęściej tym powodem jest cierpienie/ dyskomfort. Zastanów się co ma się zmienić w Twoim sposobie myślenia, co ma się zmienić w Twoim zachowaniu oraz w odczuwanych na co dzień emocjach, aby problem już Ci nie dokuczał (pamiętaj, że terapia to praca nad „Twoją głową”, terapeuta nie ma wpływu na działania osób, które są wokół Ciebie).
-
Jak oceniam swoją sytuację życiową w obszarach, które są dla mnie ważne – dla każdego z nas ważne jest coś innego. Niemniej jednak osoby korzystające z terapii za ważne uważają najczęściej relacje z rodziną, ogólny stan zdrowia czy spełnienie zawodowe. Zastanów się, czy w którymś z ważnych dla Ciebie obszarów dzieje się coś niepokojącego, co może wpływać na twoje samopoczucie.
-
Czy choruję przewlekle, czy miałem kiedykolwiek poważny wypadek – choroby przewlekłe mogą wpływać na stan psychiczny. Dlatego dla terapeuty ważne jest to, czy i na jakie choroby się leczysz (np. cukrzyca, choroby autoimmunologiczne). Jeśli miałeś kiedyś wypadek, gdzie doświadczyłeś urazu głowy lub Twój stan był na tyle ciężki, że wiązał się z koniecznością długotrwałej hospitalizacji, to również jest to ważna informacja dla terapeuty.
-
Jakie ważne wydarzenia z przeszłości mogą wpływać na moje aktualne samopoczucie – każdy z nas ma swoją historię, która ukształtowała naszą tożsamość; słowa i wydarzenia, które wryły się w pamięć. Jeśli uważasz, że przyczyną złego samopoczucia może być wydarzenie z przeszłości, koniecznie opowiedz o tym terapeucie.
-
Czy korzystałem już z pomocy terapeuty i czy byłem zadowolony – zdarza się, że trzeba skorzystać z pomocy terapeuty więcej niż raz w życiu. Niestety nie zawsze udaje się wrócić do tego samego terapeuty, na przykład ze względu na przeprowadzkę. Czasem powodem zmiany terapeuty jest to, że nie spełniał on naszych oczekiwań. Jeśli są jakieś zachowania lub metody pracy, które powodują u Ciebie dyskomfort, koniecznie powiedz o tym aktualnemu terapeucie.
-
Czy mam jakieś wątpliwości lub obawy związane z procesem terapii – terapia to proces zamiany, a naturalną i częstą reakcją na zmiany jest lęk. Jeśli są jakieś aspekty terapii, które budzą Twój niepokój, również jest to ważna informacja dla terapeuty.
Powyższe propozycje mogą nieco ułatwić Ci rozpoczęcie terapii u wybranego terapeuty. Nawet jeśli o czymś zapomnisz – nie stresuj się tym – doświadczony terapeuta sam poprowadzi rozmowę i zada Ci odpowiednie pytania. Terapia z założenia jest szczerą relacją. Jeśli coś budzi Twój dyskomfort, koniecznie o tym poinformuj. Terapeuta nie jest wróżką i nie umie czytać w myślach. Co prawda terapeuta może domyślać się wielu kwestii na podstawie Twoich reakcji, ale domyślanie się, to przecież nie to samo co pewność. Pamiętaj, że w relacji terapeutycznej zdecydowanie sprawdza się metoda „kawa na ławę”.